Przeziębienie, domowe metody


Samo przeziębienie jest spowodowane wirusami. Jest zakażeniem górnych dróg oddechowych. Typowymi objawami u dziecka lub dorosłego jest: katar, zatkany nos, gorączka, kaszel i ból gardła. Konkretnego i jedynego leku na przeziębienie nie ma. Objawy zwykle pojawiają się średnio 48-72h po kontakcie z wirusem.

Oczywiście na rynku jest wiele dostępnych leków, które można podać bez recepty nawet dziecku czy niemowlakowi jednak nie warto robić tego bez konsultacji z lekarzem. Jest natomiast kilka rzeczy i metod, które można wykonać w domowym zaciszu.

  • Inhalacje solą kuchenną lub fizjologiczną są dobrą metodą by udrożnić nos dziecka z zalegającej w nim wydzieliny i ułatwić dziecku bardziej swobodne oddychanie. Takie inhalacje dodatkowo nawilżają błony śluzowe dzięki czemu pozwalają skrócić cały okres przeziębienia. Inhalacje można wykonać tradycyjnie czyli: woda, garnek i sól a następnie wdychanie pary lub zakupić specjalny inhalator elektryczny.
  • Maści rozgrzewające - najlepiej nacierać nimi górną część klatki piersiowej malucha. W zależności od maści można znaleźć w nich składniki takie jak: lawenda, sosna, rozmaryn, eukaliptus itp. Ułatwiają one udrożnienie dróg oddechowych. Po nasmarowaniu klatki piersiowej powinno się dziecko ubrać i ciepło przykryć.
  • Maść majerankowa - z ziela majeranku. Olejki zawarte w nim zmniejszają obrzęk śluzówki. Jeśli chodzi o stosowanie należy smarować skórę pod nosem dziecka.
Autor zdjęcia: Daniel Paquet
Na licencji Creative Commons
Źródło tekstu: DlaRodzinki

Leave a Reply